neděle 10. září 2017

7 otázek, než si pořídíte psa? 🐾

Ahoj!
Uvažovali jste někdy o tom jestli si koupit pejska, nebo třeba právě teď váháte? Dám vám pár rad, co si promyslet než si pejska pořídíte.

Pro ty z vás, kteří jste četli i ten druhý blog, tak je to ten článek odtamtud. Ale ten blog končí a ten článek chci mít tady. 

1.) Byt nebo dům?
Nejprve je dobré si uvědomit, jestli budete bydlet či bydlíte v domě nebo v bytě ( případně jak to vidíte do budoucna ). Rozhodně není možné si pořídit např. Německého ovčáka do bytu. Měl by tam málo prostoru, cítil by se stísněně a nemohl by plně projevit své vlastnosti. Proto je dobré si promyslet, kde vlastně si budete pejska pořizovat.

2.) Velké nebo malé plemeno?
Tato otázka se pojí s tou první. Do bytu je vhodnější si koupit menší plemena ( např. Jezevčík, Bišonek, Čivava apod. ) a domu se zahradou větší, které potřebují více prostoru a jsou určení na hlídání svého páníčka ( např. Německý ovčák, Retrívr, Labrador apod.). Je pravda, že i Zlatý retrívr může bydlet v bytě, ale sama za sebe bych to nedoporučovala.

Zdroj: google.com

3.) Chodit na výstavy?
Možná vás tato otázka zaskočí, ale pokud si berete pejska z chovné stanice, často se vám může stát, že se vás zeptají, zda chcete s pejskem chodit i na výstavy a zúčastňovat se veškerých těchto akcí a sbírat ceny. U plemen, které na výstavy chodí je dobré říct v chovné stanici za jakým účelem pejska chcete. Je možné, že vám je třeba jen na mazlení neprodají. A výstavy se pojí s dalším bodem a tím jsou finance. Přece jenom to stojí i dost peněz a ne každý si to může dovolit.

Zdroj: google.com

4.) Finance?
Jak už jsem naznačila. Vše hodně stojí a rozhodně to nekončí u výstav. Určitě nejdůležitější je mít krmivo, které stojí nemálo peněz. Potom jsou to třeba pravidelné očkování, odčervení, poplatek městu apod. A také je dobré mít rezervu pro případ, že se pes zraní. Co si budeme povídat, veterinářství není nic levného. ( Náš pes si utrhl drápek na plotu a stálo nás to 1200 kč + benzín ). Pokud víte, že to finančně nezvládnete, doporučuji počkat.

5.) Rodina?
Jako pátý bod jsem vybrala rodinu. Většina žen si přeje v dospělosti děti a to je někdy problém. Ne všichni psi se snesou s dětmi, ne všechny je mají rádi a jsou ohleduplní. Nehledě na to, že malé děti by je mohli považovat za hračku, tahat za uši apod. a věřte, že se jim to líbit nebude. Takže rozhodně bych si promyslela kdy chci mít děti, jestli už jsou děti dost staré na psa, jestli dané plemeno se hodí k dětem.

6.) Čas?
Čas. To je to, co většina lidí nemá. Každý pes potřebuje společnost. Některý je samostatný, některý se potřebuje stále tulit, ale ve výsledku každý je rád, když cítí vaší blízkost a cítí se bezpečně. Proto je dobré si promyslet jestli zvládnete práci, volný čas a psa dát nějak dohromady. Nejhorší to je pro pejsky v bytě, když tam jsou celý den sami zavření. Večer by se nejraději proběhli, zaaportovali a vy na ně nemáte čas, protože jste unavení z práce.

7.) Štěňátko nebo dospělý pes?
V posledním bodu bych ráda uvedla, že je důležité si uvědomit jestli chcete štěňátko nebo dospělého psa z útulku. Upřímně bych si radši volila psa z chovné stanice ( nejlépe s PP ), ale chápu, že i ti z útulků potřebují páníčky. Pak je však na místě si dobře promyslet rizika. Rizika? Ano! Nikdy nevíte, čím si pes mohl projít. Může mu "přepnout" uvažování a pokouše vás. Takže na to taky pozor!


Doufám, že vám rady nějak pomohly a určitě čekejte více článků o tom jak si pořídit štěňátko! :)
Pevnou ruku při výběru!

Janal's story


Reakce:

2 komentáře:

  1. Pejska mám už 12 let :) Jorkšíra. Říkám si ,že až jednou nebude určitě budu chtít pejska znovu ale tentokrát nějakou Kolii asi :).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ty jo, tak to je dlouho docela. :) Taky bych si život bez psa nedovedla představit. :))

      Vymazat